Consimțământ pentru cookie-uri pentru Elveția

În Elveția, noua Lege privind protecția datelor (DSG) este în vigoare din 25 septembrie 2020. Aduce multe inovații cu el. Iată un scurt fragment din ceea ce este important pentru site-uri web.

Un site web trebuie să aibă un nivel de consimțământ/un banner cookie?

Cookie-urile sunt definite în legea elvețiană la Art. 45c lit. b din Legea telecomunicațiilor elvețiană (TCA). Potrivit acestui regulament, operatorii de site-uri web din Elveția trebuie să informeze utilizatorii site-ului web cu privire la utilizarea cookie-urilor și scopul acestora și să informeze utilizatorii site-ului web că pot refuza această prelucrare. Art. 45c lit. b FMG nu prevede nicio cerință formală specială pentru obligația de informare, motiv pentru care, conform doctrinei, obligația de informare poate fi îndeplinită de obicei prin atașarea unei trimiteri la cookie-uri, de exemplu în declarația de protecție a datelor.

Indiferent de această situație legală, utilizarea unui strat de consimțământ/a unui banner cookie de către operatorii de site-uri web din Elveția este încă recomandată din următoarele motive:

  • Autoritatea elvețiană pentru protecția datelor, Comisarul Federal pentru Protecția Datelor și Informației (FDPIC), este de părere că, cel puțin atunci când se obțin date cu caracter personal deosebit de sensibile sau profiluri de personalitate folosind cookie-uri, utilizatorii site-ului web în cauză trebuie să fie întrebați în mod explicit în prealabil atunci când vizitează site-ul site-ul web dacă sunteți de acord cu această prelucrare. Acest aviz al FDPIC nu este obligatoriu din punct de vedere juridic; utilizarea unui strat de consimțământ/a unui banner cookie ar putea totuși minimiza orice riscuri legale.
  • Site-uri web elvețiene care nu se adresează doar utilizatorilor din Elveția, ci și din UE și care în special Persoanele din UE care oferă bunuri sau servicii trebuie să respecte standardele UE (mai stricte) pentru utilizarea cookie-urilor.

Ce informații minime trebuie furnizate?

După cum sa explicat mai sus, un strat de cookie-uri nu este necesar conform legislației elvețiene, dar este recomandabil. Se poate presupune că în stratul cookie în sine ar trebui să fie suficiente o scurtă referire la utilizarea cookie-urilor și o referire la informații suplimentare într-o declarație de protecție a datelor.

În conformitate cu cerințele Art. 45c lit. b FMG utilizatorii site-ului (i) pentru a informa despre utilizarea cookie-urilor și scopul acestora și (ii) indică faptul că pot renunța la prelucrarea în cauză.

Modul în care poate fi îndeplinită obligația de a indica posibilitatea de refuz depinde de tipul și mediul în care se face prelucrarea datelor în cauză. În cel mai obișnuit caz de prelucrare prin cookie-uri pe un site web, este suficient să subliniem utilizatorilor de pe site-ul web că aceștia pot ajusta procesarea cookie-urilor de către browser-ul lor web prin configurarea programului în consecință, ceea ce trebuie descris pe scurt în general termeni. Acest lucru este valabil și pentru tehnologia utilizată pentru prelucrarea datelor; utilizatorii ar trebui să poată înțelege aproximativ ce se întâmplă. În măsura în care utilizarea cookie-urilor este obligatorie pentru utilizarea unei oferte sau a unei părți a unei oferte (deoarece oferta nu ar mai funcționa corect), ar trebui să fie suficient să se informeze utilizatorul și să se sublinieze că acesta poate utiliza numai site-ul (cu funcționalitatea completă) dacă permite cookie-uri. În acest caz, puteți refuza deloc utilizarea site-ului web sau cu o funcționalitate limitată.

Este nevoie de un opt-in, opt-out sau este doar o datorie de a furniza informații?

Art. 45c lit. b FMG oferă în general o soluție de renunțare. Cu toate acestea, din aceleași motive ca și în răspunsul la prima întrebare de mai sus, se recomandă în continuare utilizarea unei soluții opt-in.